RUSYA VİZESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Farklı ülkelere ve Rusya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların, öncelikle pasaport sahibi olmaları ve tüm vize işlemlerini tamamlamaları gerekir. Seyahat türüne göre vize çeşitleri de değişir. Rusya vizesi almak için ise konsolosluklar tarafından belirlenen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamak zorunludur. Rusya’ya seyahat edebilmek için vizelerini alan yolcuların, belirli bir tutarda ücret ödemeleri gerekir. Vize başvuru işlemleri en az 15 gün içerisinde tamamlansa da yoğunluk olması durumunda süreç değişiklik gösterebilir. Rusya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Konsolosluğu, Antalya Konsolosluğu ve Trabzon Konsolosluğu vize başvurusu yapacak vatandaşların gidebilecekleri noktalardır. Seyahat acenteleri ve anlaşmalı vize büroları dışında konsolosluklardan da başvuru yapılabilir. Yeşil ve normal pasaport sahipleri mutlaka vize almak zorundadır. Gri pasaport sahibi vize alacak vatandaşlarımızın vize alması için normal pasaport almaları gerekmektedir. Gri pasaport sahiplerine vize verilmemektedir.

Gerekli Belgeler

Rusya Çalışanlar İçin Vize Başvurusu

Rusya seyahatinizden önce mutlaka dikkat etmeniz şeyleri bir kez daha hatırlatmak isteriz. Hangi hava yoluyla gidiyor olursanız olun uçakta doldurmanız için size bir kâğıt verecekler. Bu kâğıda dolduracağınız kişisel bilgiler sonrasında kâğıdı uçaktan indiğinizde pasaport kontrolünde geri vermeniz gerekiyor. Görevliler burada kağıdı mühürleyip bir parçasını size geri verecekler. Bu kağıdı asla ama asla kaybetmemeniz gerekiyor.

Rusya Çalışanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Şirket Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Ruslar sahip olduğunuz pasaporta çok dikkat edeceklerdir. Rusya vizesi almış olsanız bile pasaport kontrolünde pasaportunuzda en ufak bir deformasyon için ilk uçakla geri gönderebilirsiniz. Rusya vizesi başvurunuzda pasaportunuzun çok yeni olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Rusya Şirket Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Emekliler İçin Vize Başvurusu

Pasaportunuzda bulunan madeni mühür bazen başınıza dert olabiliyor. Metal mühür iyi basılmaz ise okunaklı olmuyor ve sırf bu yüzden geri gönderilme sorunuyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Rusya vize başvurusu yapmadan önce mutlaka mührünüzün iyi basılıp basılmadığını kontrol ediniz.

Rusya Emekli Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Öğrenciler İçin Vize Başvurusu

Rusya hem tarihi açıdan hemde kültürel açıdan mutlaka her öğrenci tarafından gezmesi görülmesi gereken bir yerdir. Tarihi mekanlar olarak sarayları ve mmüzeleri mutlaka ziyaret edin.

Rusya Öğrenciler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Ev Hanımları İçin Vize Başvurusu

Rusya’da alışveriş yapmak için hiç acele etmeyin. Her zaman daha iyisini daha ucuza bulabileceğiniz bir dükkân mutlaka bulabilirsiniz. Hemen her gün açılan pazarlarda alışveriş yaparken dikkatli olun. Satıcıların bazıları gerçekten sizi ikna edebilecek düzeyde Türkçe biliyorlar. Kolaylıkla “hayır” cevabını verin. Burada satıcılar gerçekten çok uyanıklar. Her gün pazarın farklı bir yerinde tezgâh açıp her gün farklı fiyatlarla mallarını satmaya çalışıyorlar.

Rusya Ev Hanımları Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Çalışmayanlar İçin Vize Başvurusu

Rusya’da yemekler Türkiye’den daha pahalı. Ama kaliteli restoranlarda yemek hizmetlerini almak için bir küçük tüyo verelim. Bazı restoranlar saat 21:00 den sonra fiyatlarını yarıya düşürüyorlar. Satamadıkları yemekleri tüketmek için bu yola başvurmuyorlar. Saat 22:00 ye kadar tüm yemekleri satılabilir durumda tutuyorlar. Sadece saat 21:00 e kadar bekleyebilirseniz aynı hizmeti yarı fiyatına alabilirsiniz. Bizden söylemesi.

Rusya Çalışmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Reşit Olmayanlar İçin Vize Başvurusu

Rusya vize başvurusu yapmadan sizlere Rusya hakkında kısa bilgiler verelim. Rusya 140 milyon nüfusu bulunan yüz ölçümü bakımından da dünyanın en büyük ülkesi. Moskova 10 milyonluk nüfusu ile Avrupa’da bulunan İstanbul’dan sonraki en büyük şehir. Moskova’da 3 adet büyük hava alanı bulunuyor. Hepsi şehrin dışında. Otobüsle yada metro ile şehre gidebiliyorsunuz. Otobüs metroya nazaran daha ucuz gibi görünse de otobüse binmek için ulaşım kartlarına ihtiyacınız var. Bu kartları ülkede bulunacağınız zamana göre alabilirsiniz.

Rusya Reşit Olmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Çiftçiler İçin Vize Başvurusu

Rusya özellikle Türk çiftçiler için ekmek kapısı olma yolunda hızla ilerliyor. Her ne kadar ihracatta sorunlar yaşıyor olsak ta Rusya kendi topraklarında Türk çiftçisinin çalışması için gerekli düzenlemeleri yapmış çiftçilerimizi bekliyor. Kendi ülkelerinde Türk çiftçisine toprak vermek ve vergi almadan mallarını satabilmelerine olanak veren yasa çıkmış durumda. Sizde Rusya’da tarım yapmak istiyorsanız bir Rusya vizesi başvurusu yapıp oradaki fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Rusya Çiftçiler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Kamu Personelleri İçin Vize Başvurusu

Rusya’da yürümenin çok ciddi bir iş olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle Moskova’da caddelerde ışık bulunmadığından karşıdan karşıya geçmek için alt geçitleri kullanmak zorundasınız. Moskova’nın sıfır noktası olarak bilinen yer aslında hiç yabancı olmadığımız Kızılmeydan. Şehrin tam olarak ortasında bulunan bu yeri herkes bir kez olsun filmlerde yâda resimlerini görmüştür. Kızılmeydan’ı Kremlin Sarayı, büyükçe bir katedral ve bir alışveriş merkezi çevreliyor.

Rusya Kamu Personelleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Şahıs Firma Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Rusya vize başvurusu yapıp ülkede gezi için planlamalarınızı yaparken mutlaka GUM Alışveriş merkezine gitmeyi de eklemelisiniz. Bu alışveriş merkezi Kızılmerydan üzerinde bulunuyor. İnanılmaz mimarisi gözlerinize resital çekecek düzeyde. Bu alışveriş merkezinde dünyanın en bilinen marklarını bulmanız mümkün. Hemen her yerde bulabileceğiniz kapalı çarşılardan alışverişinizi yapıp parklarda kendinize ziyafet çekebilirsiniz. Hele hele havyar seviyorsanız Rusya’da bin bir türlü havyar bulabilirsiniz. Fiyatları alınabilecek kadar olan havyarları ekmek ile bir güzel yiyip şehir turuna devam edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Rusya Şahıs Firma Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Sıkça Sorulan Sorular

Rusya vizesi kaç günde çıkartılır?

Rusya vizesi ortalama 5 iş günü içerisinde çıkar. Çalışma vizesine başvuran vatandaşların en az 60 gün beklemeleri gerekir. Ticari vize işlemleri ise ortalama 20 gün içerisinde sonuçlanır. Vizelerin onaylanma süreleri, yoğunluk olması durumunda değişiklik gösterir. Seyahatten en az 1 ay öncesinde vize başvurusu yapanlar bu sayede sorun yaşamadan yolculuklarını gerçekleştirebilirler.

Rusya vizesi ile hangi ülkelere gidebilirim?

Rusya, Schengen Anlaşmasına bağlı ülkelerden bir tanesi olmadığı için, vize avantajları sınırlıdır. Rusya vizesi alan vatandaşlar, yalnızca belirtilen ülkeye giriş yapabilirler. Rusya vizesi ile Avrupa ülkelerine ya da Amerika gibi farklı noktalara giriş yapılamaz. Yeni yerler görmek ve Rusya dışında farklı ülkelere gidebilmek için Schengen vizesine başvurmak daha avantajlı olacaktır.

Rusya vize randevusunu nasıl alırım?

Rusya vizesi alabilmek için öncelikli olarak resmi başvuru merkezlerinin iletişim numaraları ile görüşülebilir. Genellikle resmi vize başvuru merkezlerinin internet siteleri üzerinden de yapılır. Vatandaşların kişisel bilgilerini ve vize tipini belirtmeleri randevu için yeterlidir. Seyahatten uzun bir süre öncesinde randevu alınması, yolculuk sırasında herhangi bir sorun çıkmaması açısından önemlidir.

Rusya vize randevusu mülakat şeklinde mi?

Rusya vizesi için randevu alırken, mülakat uygulanmaz. Vatandaşlar, kişisel bilgilerini ve vize tipini belirterek randevularını gerçekleştirebilirler. Mülakat olmaması, vize başvurusu yapacak olanlar açısından avantajlıdır. Vize başvurusu sonuçlandığında, vatandaşların dil bilgisini ölçmek adına mülakat yapılabilir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri tarafından başvuran kişiler aranmaktadır. Vize randevusu aldıktan sonra istenen tüm belgeleri toplayan vatandaşlar, daha kısa sürede sonuç alabilirler.

Rusya'ya uzun süreli vizeyi nasıl alabilirim?

Rusya’ya uzun süreli vize alabilmek için tekrar konsolosluk ya da vize başvuru merkezleri üzerinden randevu almak gerekir. Uzun süreli vize başvuruları iki ülke arasındaki ilişkilere göre esnetilir. Uzun süreli vize alabilmek için banka hesaplarının son 3 ay içerisindeki dokümanları yetkililere teslim edilmelidir. Genellikle turistler, Rusya ziyaretleri sonrasında seyahatlerine devam etmek için vizelerini uzatmak isteyebilirler. Ancak bu noktada konsolosluk ile görüşmek faydalı olacaktır. Rusya için alınan vizeler, tek girişli ya da iki girişli olarak birbirinden ayrılır. İki girişli vize sahibi olanlar, 180 günlük süre içerisinde Rusya’ya tekrar seyahat edebilirler. Uzun süreli vize alınamaması durumunda ise seyahat konusunda sorun yaşamamak adına ülkeyi terk etmek gerekir.

Rusya'ya en erken çıkan vize türü hangisidir?

Rusya için en erken turist vizesi çıkar. Rusya’yı ziyaret etmek ve farklı güzellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler turist vizeleri en fazla 5 iş günü içerisinde alabilirler. Yoğunluk olması durumunda, vize alma süreçleri uzar. Aynı zamanda resmi tatillerde vize işlemleri devam etmediği için aksaklıklar yaşayabilir. Rusya seyahati gerçekleştirecek olanların en az 1 ay öncesinden vize başvurusu yapmaları oldukça önemlidir.

Rusya'ya acil vize nasıl çıkar?

Rusya’ya acil vize gibi bir hizmet söz konusu değildir. Rusya’ya acil gitmek zorunda kalan, aileleri ya da işleri ile ilgili sorunları olan vatandaşların en az 5 iş günü beklemeleri gerekir. Acil vize alınması gerektiğinde, konsolosluklar ile görüşme sağlanabilir. Ancak Rusya’ya ya da farklı bir Avrupa ülkesine en erken vize 72 saat içerisinde çıkmaktadır.

Rusya'ya express vize varmı?

Rusya’ya ekspress vize yoktur. Rusya’ya seyahat etmek isteyenlerin, randevu almaları, daha sonrasında vize işlemlerini tamamlamaları ve gerekli ücretleri yatırmaları, yapılması gereken işlemler arasındadır. Ekspress vize dışında, diğer tüm şartları yerine getirerek Rusya’ya seyahat etmek son derece kolaydır. Vize işlemlerinin sonuçlanması için en fazla 7 iş günü beklemek gerekir. Vize başvurusu sırasında gerekli görülmesi durumunda farklı evraklar talep edilebilir.

Rusya’ya yeşil pasaport ile vizesiz gidilebilir mi?

Türkiye’de yeşil pasaport sahipleri devlet memuru statüsünde oldukları için vizesiz pek çok ülkeye seyahat edebilirler. Ancak yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Rusya’ya vizesiz girme hizmeti kaldırılmıştır. Yeşil ve gri pasaportlu kişilerin de Rusya’ya gidebilmek için vize süreçlerini tamamlamaları gerekir. Kimlik fotokopisi, nüfus kaydı, çalışma ya da öğrenci belgesi, sigorta dökümü gibi evrakları tamamlayanlar, en az 5 gün içerisinde vizelerini alarak seyahat etme hakkına sahiplerdir. Bordo pasaport sahiplerinin ise evrak tamamlama sürecinde dikkatli olmaları ve özellikle tüm belgelerin orijinallerini görevlilere aktarmaları önemlidir.

Rusya vizesi başvurusunda nelere dikkat edilmeli?

Rusya vizesi başvurusu yaparken konsolosluk tarafından belirtilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlanması önemlidir. Başvuru sürecinde öncelikle randevu alınmalıdır. Daha sonrasında ise konsolosluk görevlileri tarafından vatandaşlar mülakata çağırılabilir. Kimlik fotokopisi, nüfus bilgileri ve biyometrik fotoğraf gibi belgeler tüm vize türlerinde istenen evraklar arasındadır. Vize türüne göre talep edilen evraklar ve dilekçeler değişiklik gösterebilir. Rusya vizesi başvuru ücretinin de yatırılması ve dekontunun evraklar arasına eklenmesi gerekir. Başvuru tamamlandığında ise konsolosluğun yoğunluk durumuna göre sonuçlanır. Rusya vize taleplerinin fazla olduğu dönemlerde çıkma süresi 10 gün uzayabilir. Vize başvurusu yaparken evrakların eksiksiz tamamlanması ve pasaportun 10 yıldan eski olmaması son derece önemlidir. Aynı zamanda pasaportun 2 sayfasının da boş olması gerekir.

Rusya’da çalışma vizesi almak mümkün mü?

Rusya’ya çalışmak ve hayatlarının orada devam ettirmek isteyen vatandaşlar, çalışma vizesi başvurusu yapabilirler. Şuan için Rusya, çalışma vizesi taleplerini kabul etmektedir. Ancak meslek türleri ya da istihdam edilecek alanlar farklılık gösterdiği için detaylı araştırma yapmakta fayda vardır. Rusya’da çalışma vizesi alabilmek için öncelikle istenen evrakları tamamlamak ve bir pasaporta sahip olmak zorunludur. Bordo pasaport sahipleri, çalışma vizesi alarak başlangıçta en az 6 ay süre ile Rusya’da iş bulma fırsatı elde edebilirler. İş durumuna göre vize süresi uzatılabilir. Vatandaşlar iş yeri bilgilerini, sigorta döküm belgelerini ve son 3 aylık maaş bordrolarını konsolosluğa ileterek uzun süreli oturma vizesi alma başvurusu yapabilirler. Rusya’da çalışma süresi 1 yıldan 3 yıla kadar çıkabilmektedir. Çalışma vizesi başvuruları ise en fazla 45 gün içerisinde sonuçlanır. Bu sayede vatandaşlar olumlu sonuçlanması durumunda Rusya’ya giderek işçi statüsünde kazanç elde edebilirler.